Ogłoszenia parafialne

Sprawy kancelaryjne proszę załatwiać w dni pracujące zaraz po Mszy św. W niedziele i święta kancelaria jest nieczynna.

Osoby, które mieszkają poza parafią ponad trzy miesiące , sprawy kancelaryjne ( chrzest, ślub, I Komunia dziecka, bierzmowanie, zaświadczenia itp. ) załatwiają w parafii, w której mieszkają.

DWUDZIESTA PIĄTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU 24 września 2023

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

1. Dziś w naszej parafii przeżywamy Odpust ku czci św Tekli , naszej drugiej patronki po Św. Ap. Piotrze i Pawle.

2. W piątek, 29 września, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. A w poniedziałek, 2 października, wspominamy Świętych Aniołów Stróżów.

3. W przyszłą niedzielę wchodzimy w październik – miesiąc modlitwy różańcowej. Już dzisiaj zachęcam wszystkich parafian: dzieci, młodzież i dorosłych, do licznego udziału w codziennej Mszy Świętej i w nabożeństwach różańcowych. W przyszłą niedzielę na Mszę św o g. 11.00 zapraszam rodziców z dziećmi przygotowującymi się do przyjęcia I Komunii św. zostaną poświęcone różańce , które rodzice wręczą swoim dzieciom. W naszych modlitwach pamiętajmy też o studentach rozpoczynających rok akademicki. Jest to też pierwsza niedziela miesiąca. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy św. o g. 9.00. Taca gospodarcza.

4. Bóg zapłać parafianom z Olbięcina za porządki w kościele i otoczeniu oraz za dekorację kwiatową na dzisiejszą uroczystość: Grządka Dorota, Długosz Mirosław, Sawka Anna, Iracka Jolanta, Ćwik Barbara, Pikuła Milena, Żyła Piotr, Byra Renata, Drzymała Urszula, Cieślak Maria. W przyszła sobotę zapraszamy następne pięć rodzin. Dziękujemy rodzinom Drzymała i Wójcik za upranie i zmianę obrusów ołtarzowych.

5. Dnia 7 października br. we Włostowie odbędzie się Diecezjalna Pielgrzymka Kół Żywego Różańca. Proszę się zapisywać. Następnego dnia: 8 października br. w Sandomierzu odbędzie się uroczyste zakończenie Jubileuszu 800. śmierci bł. Wincentego Kadłubka, jednego z patronów diecezji. Zachęcam do udziału w uroczystościach, będzie autokar z Dekanatu. Zapisy przyjmuję w Zakrystii.

6. W przyszłą niedzielę odbędzie się Rodzinny Rajd Rowerowy ,, Tour de Lubelskie ” rozpocznie się na parkingu Starostwa Powiatowego w Kraśniku o g. 14.00 a zakończenie rajdu będzie w parku przy Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Olbięcinie piknikiem pod chmurką. Organizatorzy oraz Dyrekcja Szkoły serdecznie zapraszają na to wydarzenie. Zachęcamy też do zapoznania się z ofertą naszej szkoły, która zapewnia kształcenie dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, z niepełnosprawnościami sprzężonymi w tym z autyzmem . Może ktoś z bliskich czy znajomych ma takie dzieci to prosimy przekazać informację że jest u nas taka szkoła. Na stoliku z gazetami są foldery z dokładną informacją . Na wszelkie pytania odpowiedzą też panie wychowawczynie , które dzisiaj obok parkingu mają swoje stoisko promocyjne i zapraszają na watę cukrową i popcorn.

 

Katecheza, 17 września 2023.

Co wyraża dogmat o niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny?

Czym jest niepokalane poczęcie? Najkrócej mówiąc wyraża ono prawdę o tym, że rodzice Maryi – Joachim i Anna – poczęli swoją córkę, która została przez Boga zachowana od zranienia grzechem pierworodnym. Poczęcie nieskalane przez grzech pierworodny dotyczy tylko Maryi, która w wyjątkowy sposób została zachowana od grzechu ze względu na to, że stała się Matką Syna Bożego.

Kościół uroczyście ogłosił ją jako dogmat wiary. Dokonał tego papież Pius IX w 1854 r. w bulli Ineffabilis Deus. Według wiary katolickiej każdy człowiek przychodzący na świat jest naznaczony grzechem pierworodnym. Grzech ten jest „przenoszony” wraz z przekazywaniem natury ludzkiej, która u Prarodziców, ze względu na ich nieufność i nieposłuszeństwo Bogu – o czym mówią pierwsze rozdziały Biblii – została pozbawiona pierwotnej świętości i sprawiedliwości. Grzech pierworodny – jak wyjaśnia Katechizm Kościoła Katolickiego (nr 404) – nie jest popełniany lecz zaciągany, nie jest aktem ale stanem, w jakim poczyna się człowiek. Z grzechu pierworodnego uwalnia człowieka dopiero chrzest święty. Maryja natomiast od tego dziedzictwa grzechu została zachowana, dlatego też Pismo św. nazywa Ją Pełna łaski (Łk 1,28). Kościół naucza, że wypadało aby Ta, która miała stać się „Matką swojego Stworzyciela” i Zbawiciela świata była w sposób szczególny przygotowana przez Boga. „Niepokalanie poczęta” oznacza nie tylko, że Maryja była wolna od grzechu pierworodnego, ale też wyraża Jej szczególną bliskość z Bogiem, całkowite zawierzenie Bogu, wewnętrzną harmonię i pełnię człowieczeństwa.

Wolność od grzechu i doskonałość nie sprawia, że Maryja staje się daleka ludziom. Wręcz przeciwnie, Jej wspólnota z każdym człowiekiem jest nieporównywalna z niczym, ponieważ to co ludzi dzieli, co oddala ich od siebie, to przede wszystkim wyrastający z grzechu egoizm, którego w Maryi nie było. Dlatego jest Ona Matką nie tylko kochającą, ale też rozumiejącą i współczującą. Prawda o niepokalanym poczęciu jest również dla wszystkich chrześcijan znakiem ukazującym, jak wielkie rzeczy Bóg może zdziałać w człowieku, i jakie ma plany wobec każdego: doprowadzić do pełni człowieczeństwa i świętości.